Gri renkte, kırılgan bir metal. Elementlerin periyodik tablosunda geçiş elementleri grubunda yer alır. Düşük kaynama sıcaklığı dikkat çekicidir. Bu değer özellikle pirometalurjik metal üretiminde çok belirleyici bir etmendir. Dökülmüş halde sert ve kırılgandır. 120 °C’de şekillendirilebilir. Elektrokimyasal potansiyel izisinde demirden daha negatif değerdedir.

Böylece çinko anot olarak katodik korozyon korumada önemli bir kullanım bulur. Galvanizleme bu tür uygulamalardan biridir.Çinko Krozyondan korunma amacıyla, galvanize(sıcak daldırma) ve kaplama sanayinde, pirinç,genellikle otomotiv endüstrisinde döküm kalıplarında, pillerin gövdelerinin yapımında, çinko alaşımları (zamak) üretiminde, Çinko oksit, ilaç ve seramik sanayisinde ve çinko kimyasalları yapımında kullanılır.

 

Firmamız SHG ve HG kalite külçe çinkoların ithalat ve ihracatını yapmaktadır.

Çinko, korozyondan korunma amacıyla, galvanize ve kaplama sanayinde, pirinç, bronz, nikelli gümüş, değişik lehimler, alman gümüşü gibi alaşımların yapımında, genellikle otomotiv endüstrisinde döküm kalıplarında, pillerin gövdelerinin yapımında, çinko alaşımları (zamak) üretiminde, çinko levha ve telüretiminde, çinko kimyasalları yapımında kullanılır.