Zink – Çinko

Aluminium – Alüminyum

MAgnesium – Magnezyum

Kupfer – Bakır

 

Zamak alaşımları, çinko, alüminyum, magnezyum ve bakırdan meydana gelen bir çinko alaşım ürünüdür. Çok yönlü bir materyal olarak, parça dökümünde yüksek volüm sağlamakta, üretim kolaylığı ile makine hasarını ve maliyetleri düşürmektedir.  Zamak alaşımları çok yönlü bir mühendislik malzemesidir. Başka hiçbir alaşım sistemi; güç kombinasyonu, sertlik, sağlamlık, mukavemet performansı ve ekonomik döküme elverişlilik gibi özellikleri sağlayamaz. Sıralayabileceğimiz diğer bir özellik ise parça maliyetini düşürmesidir.

Zamak-2 : Zamak-2 %3 Cu ilavesi ile %20 mukavemet kazanır. Harika mukavemete sahip olmasına rağmen daha kırılgan ve esneme oranı daha azdır.

KS-2: Santrifüj (savurma döküm) ile imal edilen aksesuar parçalarına uygundur. Ayrıca kaplama kabiliyeti ve aşınma dayancı yüksektir. Pürüzlü yüzey etkisini azaltmak ve daha iyi tane yapısı elde edilmesinde daha fazla magnezyum kullanılması dışında, Zamak 2 ile aynı bileşime sahiptir.

Zamak-3: En çok kullanılan ve genel amaçlı çinko alaşımıdır. Düşük sertliği ve darbe dayancı ile mukavemetten ziyade işlevin önemli olduğu parçalarda kullanılır. Yüzey işlemlerinden özellikle boyama işlemine uygundur. Diğer zamak serilerinin referans alındığı zamaktır. Diğer bütün zamaklar bu zamak serisi ile kıyaslanır. Zamak 3 diğer zamak alaşımları için temel bileşim içerir. (96% çinko, 4% alüminyum). Mükemmel döküm kabiliyetine ve uzun süreli boyutsal kararlılığa sahiptir

Zamak-4: Zamak 3 ün yumuşaklığını devam ettirirken lehimleme etkisini azaltmak için geliştirilmiştir. Zamak 5 bileşimindeki bakır miktarının yarısı kadar bakır kullanılarak gerçekleştirilir.

Zamak-5: mukavemetin, aşınma dayanımının ve sertliğin gerekli olduğu parçalarda kullanılır. Kaplama kabiliyeti Zamak 3 ve Zamak 7 ye göre daha iyidir. Özellikle aksesuar ve otomotiv sektörünün parçalarında kullanılır.En çok kullanılan zamak çeşitlerindendir.

Zamak-7: Akışkanlığı ve sünekliliği arttırmak için Zamak 3 ten daha az magnezyuma sahip olan Zamak 7,özellikle ince çeper elemanlarının dökümünde yararlıdır. Inter-granüler korozyonu azaltmak için az bir miktarda nikel katılmasıyla istenmeyen elementler tamamen kontrol altına alınmış olunur.

Zamak-8: sürekli döküm ve sıcak kamara enjeksiyon malzemesidir. Çok mükemmel işlenebilirliği ve yüzey kalitesiyle dekoratif parçaların imalatında kullanılır.

Zamak-12: genel amaçlı döküm parçalarda kullanılabilir. Kum kalıplarda ve soğuk kamara preslerinde çok iyi sonuçlar elde edilir. Ezilme mukavemeti yüksek olduğu için mükemmel yatak ve dişli çark malzemesidir. Bronz yataklara göre daha dayanıklı ve ucuzdur.

 

 

Zamak-27: çok yüksek dayanç ve süreklik sağlar. Genellikle kum dökümde kullanılsa da soğuk kamara metal enjeksiyon preslerinde de uygundur. Yüksek dayanım isteyen dişli çark güç aktarım mekanizmaları gibi parçalarda kullanılır.

Zamak-8: Zamak 12 ve Zamak 27 elektrik donanımlarının ve el aletleri üretiminde de kullanılmaktadır. Aynı zamanda çarpışma ve darbe esnasında kıvılcım çıkarmadıkları için patlayıcı ve yanıcı gazların kullanıldığı tank ve benzeri gaz armatürlerinde güvenle kullanılabilir.  Zamak 3, Zamak 5 ve Zamak 7 den daha mukavim ve serttirler. Manyetik özelliklerinin düşük olması bu alaşımların elektronik endüstrisinde de kullanımını yaygınlaştırılmıştır.

Çinko alaşımlarının atmosferik şartlardaki korozyona direnci oldukça yüksektir. Korozyon direncini arttıran kaplama, boyama, krom atlama ve fosfatlama işlemi bu alaşımlardan yapılan parçalara uygulanabilir. Aynı zamanda dekoratif amaçlı polisaj ve kaplama işlemlerinde başarıyla bu alaşımlara uygulanabilir.

Otomotiv Endüstrisi
Hırdavat
Fotoğraf Ve Sinema Makineleri
Madencilikte Kullanılan Aletler
Spor Malzemeleri
Askeri Malzemeler
Düğme Ve Fermuar Yapımında
Radyo Izgaraları
Yakıt Pompası
Beyaz Eşya Parçaları
Aydınlatma Ekipmanları
Motor Muhafazası
Banyo Boru Bağlantıları
Karayolu Markalama
LPG Parçaları
Telefon Gövdesi
Mikrofon
Elektrikli Mutfak Aletleri
Asma Ve Yale Kapı Kilitleri
Emniyet İşaretleri
Ev Eşyaları Endüstrisi
Büro Makineleri
Ziraat
Elektronik Cihazlarda
Oyuncaklar
Hazır Giyim Sanayisinde
Otomobil Radyatörleri
Karbüratör
Madeni Kapı Kolları
Radyo Şasisi